Tanık ve Arşiv: Auschwitzden Artakalanlar Giorgio Agamben

ISBN:

Published:

Paperback

176 pages


Description

Tanık ve Arşiv: Auschwitzden Artakalanlar  by  Giorgio Agamben

Tanık ve Arşiv: Auschwitzden Artakalanlar by Giorgio Agamben
| Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, RTF | 176 pages | ISBN: | 6.72 Mb

“Batının siyasal modeli Şehir değil Toplama Kampıdır. Atina değil Auschwitzdir.” Bugüne dek Auschwitz hakkında çok şey söylendi, birçok çalışma yapıldı. Ama tarihsel bir perspektiften anlaşılır kabul edilen pek çok şey, felsefi açıdan muğlâklığınıMore“Batının siyasal modeli Şehir değil Toplama Kampıdır. Atina değil Auschwitzdir.” Bugüne dek Auschwitz hakkında çok şey söylendi, birçok çalışma yapıldı.

Ama tarihsel bir perspektiften anlaşılır kabul edilen pek çok şey, felsefi açıdan muğlâklığını hâlâ koruyor.Yirminci yüzyılın önde gelen felsefecilerinden Giorgio Agambenin çalışması, bugün etik adına ileri sürülen ilkelerin hiçbirinin belirleyici sınavdan, Auschvvitzin bizi karşı karşıya bıraktığı etik sınavdan geçemediğini söylüyor bize. Agamben kurtulanların tanıklığının özünde önemli bir boşluk içerdiğine dikkat çekiyor.

Kurtulanlar, hayatta kalanlar tanıklık edilmesi olanaksız bir şeye tanıklık etmek zorunda bırakıldıkları için tanıklıkları bir boşluk içeriyor.Agamben bu çarpıcı çalışmasında tanıklığın özündeki bu boşluğu sorguluyor. Daha doğrusu “olmayan” bir şeye kulak vermeye çalışıyor. “Eğer insana tanıklık eden tek kişi, insanlığı bütünüyle yok olmuş kişiyse, bu insan ile insan-olmayan arasındaki özdeşliğin asla tam olmadığı ve insanı tamamen yok etmenin gerçekten mümkün olmadığı, daima bir şeyin geride kaldığı anlamına gelir.

Tanık da işte bu artakalandır.” diyor bize. Tanığı böyle kavradıktan sonra, Auschwitzin ardından etik adına geliştirilmiş öğretilerin neredeyse hepsini bir kenara bırakarak, Antik Yunandan günümüze, Spinozadan Nietzscheye, Kierkegaaddan Heideggere, Benjaminden Adornoya, Blanchotdan Foucaultya pek çok felsefeciyle hesaplaşıp, geleceğin yeni etik sınırlarının haritasını çizmeye yöneliyor.Enter answer

Related Archive Books

  1. 21.10.2011Business Functions
  2. 17.10.2013KEP test 300 YEN


Related Books


Comments

Comments for "Tanık ve Arşiv: Auschwitzden Artakalanlar":


goldenshellsaudi.com

©2011-2015 | DMCA | Contact us